Olej lniany tłoczony na zimno OmegaLen 1 l

43,00 

Na stanie

SKU: 5907722370044 Kategoria:

Opis

Zwyczaje związane z olejem z lnu

Olej lniany od zarania dziejów towarzyszył człowiekowi. Len był jedną z najdawniej uprawianych roślin przez człowieka. Pierwsza wskazówka dotycząca leczniczej właściwości tej rośliny pochodzi ze starożytnego Egiptu, później kolejno u Greków i Rzymian. Już Hipokrates zalecał stosownie lnu przy zapaleniu błon śluzowych, bólach podbrzusza i w biegunce.

Na ziemiach zamieszkałych przez plemiona słowiańskie, m. in. obecynych terenów Polski, uprawa lnu była również powszechna. Dla ludów zamieszkujących te ziemie, był czymś czym dla mieszkańców obszaru Morza Śródziemnego oliwa z oliwek. Po 1945 roku produkcja jak i użycie oleju lnianego stosunkowo zacierało się. Było to spowodowane wysoką ceną oraz specyficznym smakiem lnu. Olej ten został w końcu całkowicie wyparty przez tani olej rzepakowy. Obecnie powracamy do niego, a w niektórych regionach jest nadal stosowany w kuchni tradycyjnej.

Olej lniany dzisiaj

Olej lniany jest jednym z ważnych składników diety człowieka. Tak było również w przeszłości. Współcześnie, dzięki zastosowaniu bardzo nowoczesnych technik pozyskiwania, odkrywamy jego ogromną wartość na nowo. Zarówno w celach spożywczych jak i w przemyśle. Len jest doskonałym nośnikiem potrzebych człowiekowi kwasów tłuszczowych Omega 3.

Brak lub ich niedobór prowadzi do zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu systemu nerwowego, wpływa zapobiegawczo na tworzenie się i rozwiajnie chorób, począwszy od infekcji, kończąc na poważnych schorzeniach układu krążenia oraz serca. Kwasy Omega są bardzo potrzebne dla utrzymania właściwej kondycji zdrowia, zarówno od wczesych lat życia, aż do okresu starości. Codzienność pokazuje jednak, że zapotrzebowanie na te substancje jest bardzo zróżnicowane, a proporcje pomiędzy kwasami bardzo zróżnicowane (od 10:1 do 50:1). Prowadzą one do powstawania i rozwijania wielu schorzeń. Wynika to, w dużej mierze ze spożywania najpopularniejszych niezdrowych olejów roślinnych oraz mięsa zwierząt karmionych paszami zbóż zasobnych w kwasy Omega 6.

Jednym ze sposobów zmiany tych niekorzystnych proporcji jest zwiększenie spożycia towarów bogatych w kwasy tłuszczowe Omega 3. Technologia tłoczenia oleju wysokolinolenowego na zimno pozwala na pozyskanie ponad 50% tych niezwykle cennych substancji. Dzięki temu będzie on idealny dla uzupełnienia niedodobór pomiędzy kwasami Omega 3 i Omega 6.

Dzienne dawkowanie, sposoby przyswajania oleju lnianego:

Codzienne zapotrzebowanie człowieka w Nienasycone Kwasy Tłuszczowe powinno wynosić dwie łyżki Oleju Lnianego. Zaleca się stosowanie go tylko na zimno, dlatego iż przy wysokiej temperaturze Kwasy Omega 3 bardzo szybko się rozkładają. Jeżeli zaś musimy stosować olej lniany ciepły, to tylko w określonych warunkach: temperatura pokarmów nie powinna wynosić więcej niż 40 stopni Celsjusza (dodatek do ciepłych, ale nie gorących zup na talerzu, bądź przestudzonych ziemniaków). Idealnym sposobem pochłaniania oleju lnianego jest dodanie go do sałatek lub podanie bezpośrednio z łyżeczki.

Jednak najlepszym sposobem przyswajania jest olej lniany z chudym białym serem. Spożywane razem, wzajemnie się uzupełniają uruchamiając korzystne procesy biochemiczne. Zmiksowanie zawierającego nienasycone kwasy oleju lnianego z chudym białym serem powoduje związanie kwasów z białkami umożliwiając bardzo szybkie przyswajanie w układzie pokarmowym i transportowanie w organizmie.

Dr Johanna Budwig:

Szczególne właściwości oleju lnianego analizowała i obszernie udokumentowała niemiecka naukowiec dr Johanna Budwig. Udowodniła ona, że nieprawidłowa dieta jest przyczyną bardzo wielu chorób. W związku z tym stosowanie prawidłowego systemu odżywiania może nam pomóc w poprawie zdrowia. Jednym z najważniejszych składników takiej diety są zdrowe tłuszcze. Najbardziej cenionym z nich jest OLEJ LNIANY.

Dieta dr Budwig jest łatwo identyfikowana, dzięki tzw. paście – mieszaninie oleju lnianego i białego twarożku, powszechnie znanej i stosowanej w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Australii, np. w Klinice Nowotworowej w Melbourne, gdzie oficjalnie stosuje się dietę dr Budwig jako wsparcie terapii pacjentów z nowotworami. Niezwykle ważne jest, aby koniecznie spożywać olej lniany zmieszany z twarożkiem w formie pasty, gdyż spożywany w dużych ilościach samodzielnie nie przynosi efektów i może być szkodliwy. Nie każdy olej lniany nadaje się jednak do stosowania w diecie dr Budwig.

Wartość oleju lnianego:

Produkcja oleju lnianego odbywa się przy zastosowaniu najlepszych, badanych laboratoryjnie, surowców, każda ilość wyprodukowanego produktu spełnia najwyższe wymagania, m.in.: badania na obecność metali ciężkich, ilości struktur zawartych, w nim Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych oraz innych właściwości charakteryzujących produkty najwyższej jakości. Olej ten przechowywany jest w odpowiednich, sterylnych warunkach. Tłoczenie na zimno jest technologią pozwalającą na zachowanie naturalnych właściwości lnu.

Dodatkowe informacje

Waga 1.2 kg
Marka

Laboratorium Biooil