Każda kobieta marzy o tym, by jej włosy były piękne i zdrowe. Lśniące kosmyki są ogromnym atutem, których pozazdrościć możemy modelkom zpierwszych stron gazet i z reklam telewizyjnych. Dzięki olejowaniu włosów też będziemy mogły cieszyć się równie pięknymi włosami!

Bogactwo dostępnych dziś kosmetyków z jednej strony jest błogosławieństwem, z drugiej strony – przekleństwem. Wiele kobiet stosujących szampony z silikonem, narzeka, że włosy są zbyt ciężkie, szybciej się przetłuszczają i nie są tak przyjemne w dotyku. Co zrobić, aby włosy błyszczały, a jednocześnie nie pozostawały tłuste i ciężkie? Porponujemy olejowanie włosów! Jest to metoda znana od wieków, która sprawdza się wśród kobiet na całym świecie.

Olejowanie jest jednym z podstawowych zabiegów kosmetycznych przy pielęgnacji włosów. Regularne i poprawne olejowanie włosów sprawia, że osiągają inną jakość, są bardziej elastyczne i błyszczące. Ważne jest, by używać w tym celu olejów naturalnych, jak najmniej przetworzonych.

Jak olejować włosy? Od czego zacząć? Jaką metodę wybrać? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Przed rozpoczęciem regularnego olejowania

Jeśli planujecie rozpoczęcie olejowania włosów, warto je do tego odpowiednio przygotować, aby móc osiągać pełnię korzyści płynącą z naturalnych olejów. Przede wszystkim na tydzień przed rozpoczęciem olejowania należy zmienić szampon na produkt zawierający SLS (Sodium Lauryl Sulfate) , czyli dość mocne detergenty kosmetyczne, które doczyszczą włos i usuną wszelkie ilości silikonu i substancji filmotwórczych. W zależności od tego, jak często myjecie głowę, warto taką kurację przedłużyć do 2 tygodni (gdy nie myjecie włosów codziennie – gdy włosy myte są codziennie, tydzień wystarczy).

Należy także unikać ciężkich masek i odżywek na włosy zawierających silikony – przynajmniej do czasu rozpoczęcia olejowania.

Podstawowe sposoby olejowania włosów

A. Olejowanie na sucho

To zdecydowanie najprostsza metoda. Na suche włosy jeszcze przed umyciem, za pomocą dłoni aplikujemy olejek, rozprowadzając go od skóry głowy aż po końcówki włosów. Starajmy się delikatnie wcierać olej w skórę głowy – poprawi to również kondycję wewnętrzną włosa i samej skóry głowy. Jeśli włosy są długie, należy starannie olejować pasmo po pasmie, tak aby żaden fragment nie został pominięty. Po nałożeniu oleju na włosy, możemy upiąć je w kok lub zawinąć w ręcznik, aby nie ubrudzić ubrania. Odczekujemy około 45 minut i następnie myjemy włosy szamponem bez SLS. Na umyte włosy możemy nałożyć jeszcze zdrową maseczkę.

B. Olejowanie na mokro

Olej nakładamy dłońmi na zwilżone, ale nie umyte włosy. Podobnie jak w olejowaniu na sucho dbamy o to, aby naolejować każdą część głowy i dotrzeć do każdego włosa. Olej pozostawiamy na włosach dłużej, nawet półtorej godziny w związku z tym, że w mokre włosy olej wchłania się dłużej.

C. Olejowanie w misce

To bardzo prosta i przyjemna metoda olejowania włosów. Do sporej wielkości miski (jak na pranie) nalewamy ciepłej wody. Jest to ważne, bo pod wpływem wysokiej temperatury (ale też bez przesady, nie powinna parzyć) łuska włosa otwiera się, więc włos będzie lepiej odżywiony. Do wody wlewamy wybrany olej – nie powinno  go być zbyt dużo, ponieważ będzie trudny do zmycia z włosa. Zalecamy od 1 łyżki do 2 łyżek oleju na całą miskę wody. Im dłuższe włosy, tym więcej oleju – 2 łyżki oleju na miskę wody w zupełności wystarczą. Mieszamy wodę z olejem tak, by się nieco połączyły. Następnie zanurzamy włosy w misce i moczymy je przez około 2-3 minuty. Po tym czasie delikatnie wykręcamy je i zawijamy w bawełniany ręcznik, aby wchłonęły wodę. Dodatkowo możemy założyć foliowy czepek lub uformować turban z ręcznika. Tak naolejowane włosy pozostawiamy przez około godzinę. Następnie możemy położyć na włosy dodatkową maseczkę (jeśli takiej używamy) i odczekać kolejne 30 minut, po czym myjemy włosy szamponem ale już bez SLS, aby dobroczynne substancje które znalazły się na naszych włosach dzięki olejowaniu nie zniknęły. Po wszystkim wycieramy dokładnie włosy, rozczesujemy je i zostawiamy do wyschnięcia. Ważne jest, aby unikać suszarki, która nie ma zbyt dobrego wpływu na włos.

Jaki olej wybrać?

Do olejowania włosów dobry będzie każdy olej, który spełnia 3 podstawowe kryteriabył tłoczony na zimno, nierafinowany i niepoprawiany żadnymi chemicznymi dodatkami. Najlepiej nadają się do tego olej lniany, olej arganowy i olej kokosowy.

Olej kokosowy poleca się szczególnie tym osobom, które mają włosy bardzo suche, zniszczone, z tendencją do łamliwości. Olej kokosowy ma  na tyle uniwersalne zastosowanie, że będzie pasował do większości typów włosa.

Olej arganowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E – sprawdzi się najlepiej przy włosach słabych, suchych i puszących się: nie tylko poprawi ich kondycję, ale i je ochroni.

Jak często olejować włosy?

Na to nie ma reguły. Jedyną skuteczną metodą jest tutaj metoda prób i błędów, a raczej obserwacji – jeżeli Twoim włosom oraz skórze Twojej głowy nie przeszkadza codzienne olejowanie, możesz robić to codziennie. Pamiętaj jednak, że aby olejowanie przynosiło jakiekolwiek efekty, musisz olejować włosy przynajmniej raz w tygodniu.