Doktor Johanna Budwig była wybitnym niemieckim biochemikiem, siedem razy nominowanym do Nagrody Nobla w dziedzinie osiągnięć naukowych. Wielu uznawało jej osiągnięcia – wśród innych naukowców uznawana była za prawdziwy autorytet, a jej osiągnięcia w dziedzinie biologii i zdrowego odżywiania do dziś dzień uważane są za niezwykle istotne.

Doktor Budwig specjalizowała się w dziedzinie biochemii, konkretnie zajmowała się tłuszczami oraz chorobami cywilizacyjnymi. Zafascynowana ludzkim organizmem oraz jego zgodnością z naturą, doktor Budwig poszukiwała odpowiednio zbilansowanej diety, która miałaby człowiekowi pomagać i chronić go przed chorobami cywilizacyjnymi. W 1951 roku po raz pierwszy podzieliła się ze światem swoim pomysłem na dietę opartą o zdrowe oleje. Dieta do dziś dzień nazywana jest od nazwiska autorki – dietą doktor Budwig.

Zapoczątkowana już w latach 50-tych XX wieku dieta doktor Budwig stała się motorem do prowadzenia badań nad leczniczymi właściwościami kwasów tłuszczowych. Wielu badaczy twierdziło nawet, że dzięki diecie opartej o zbilansowane kwasy tłuszczowe, można pokonać różnego typu nowotwory. Zarówno doktor Budwig, jak i jej poźniejsi promotorzy, obarczali winą za powstawanie w organizmie nowotworu nadmierną produkcję oksydazy. Ponadto, u badanych osób, którymi zajmowała się dr Budwig odkryto brak we krwi fosfatydów, lipoprotein (w tym znanych dobrze kwasów omega-), co dało dodatkowe argumenty za tym, że to właśnie zdrowe oleje mogą zapewnić człowiekowi zdrowie i doskonałe samopoczucie.

Olej lniany – działanie

Doktor Budwig probowała wielu metod naturalnego uzupełniania kwasów tłuszczowych w organizmie – po latach prób doktor Budwig ogłosiła przepis na słynną PASTĘ, dzięki której organizm spożywającego w najbardziej naturalny i właściwy dla ciała sposób przyswaja niezbędne fosfatydy i lipoproteiny.  Pasta ta składa się z dwóch podstawowych składników – zdrowego oleju lnianego oraz białego twarogu. Ważne jest aby z tych dwóch produktów stworzyć jednolitą pastę, gdyż tylko spożywane razem dają tak dobre efekty.

Dlaczego pasta z twarogu i oleju ma takie właściwości? Odpowiedź kryje się w budowie tych produktów. Białka twarożku są bardzo bogate w siarkę, niezbędną do prawidłowego procesu spalania białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Wszystko to sprawia, że razem z naturalnym olejem lnianym, którego 95% stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, twarożek zmiksowany do postaci pasty stanowi nie tylko smaczny posiłek, ale jest naturalnym lekiem i zapewnia ochronę organizmu.

Dieta doktor Budwig znajduje zastosowanie w wielu przypadłościach – dania przygotowywane z użyciem zdrowych olejów są nie tylko zdrowe i bogate we właściwości prozdrowotne, ale i smaczne.

Na co olej lniany?

Dieta przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia w przypadku takich schorzeń jak:

-arytmia
-astma oskrzelowa
-wady wzroku i słuchu
-cukrzyca
-schorzenia woreczka żółciowego
-stwardnienie rozsiane
-reakcje autoimmunologiczne
-schorzenia wieku starczego
-artretyzm
-wrzody żołądka
-problemy z trawieniem
-problemy dermatologiczne
-aktywizacja pracy mózgu

Dieta budwigowa

Dieta, którą świat zna już od ponad 50 lat jest stosowana coraz częściej. Coraz większe grona widzą w niej potencjalną szansę na ozdrowienie czy też lepsze samopoczucie. Powszechne jest przekonanie – zupełnie słuszne – że dieta dr Budwig może pomóc (choć nie musi), ale na pewno nikomu nie zaszkodzi!

Podstawowe zasady diety:

  • podstawowym składnikiem jest olej lniany tłoczony na zimno (nieratyfikowany);
  • nie powinno się używać żadnych rafinowanych lub uwodorowanych tłuszczów, takich jak oleje, margaryny, majonezy;
  • należy wyeliminować:
    -potrawy smażone
    -cukier i słodycze
    -tłusty nabiał
    -mięso
  • należy ograniczyć spożywanie produktów zimnych, przechowywanych w lodówce;
  • najlepiej jeść świeże produkty;
  • unikać konserwantów!
  • Olej lniany należy zjadać w formie pasty z twarogiem – wtedy wartościowe składniki są najlepiej przyswajane przez organizm;
  • należy przyjmować pokarmy sporządzone z produktów bogatych w tłuszcze Omega, błonnik, antyoksydanty i węglowodany złożone;
  • należy często zażywać świeżego powietrza i promieni słonecznych.


Polecane produkty:

  • świeże nieprzetworzone owoce
  • soki ze świeżych warzyw i owoców
  • warzywa – świeże i gotowane
  • zboża
  • ryby, najlepiej oceaniczne
  • mięso drobiowe
  • woda źródlana (ale nie mineralizowana)
  • suszone owoce
  • miód

Olej lniany  dawkowanie

Dawkowanie oleju lnianego powinno być ściśle dostosowane do każdego organizmu i schorzeń z jakimi się boryka. Przyjmuje się jednak ujednoliconą ‚dawkę’ dzienną oleju lnianego w diecie budwigowej  –  6-8 łyżek dziennie (dawka optymalna). Oczywiście są schorzenia i sytuacje w których dawki te będą odpowiednio mniejsze lub większe.

PRZEPIS NA ODZYWCZĄ PASTĘ  TWAROGOWĄ z OLEJEM LNIANYM 

UWAGA!

Nabiał powinien być chudy, a najlepiej odtłuszczony.

-dowolnie wybrana ilość oleju lnianego (poleca się od 4 do 8 łyżek)
-taka sama ilość łyżek mleka,maślanki, jogurtu albo kefiru
– więcej łyżek twarogu niż oleju
-1-2 łyżeczki miodu (naturalnego)

Wszystkie składniki zmiksować, najlepiej blenderem elektrycznym. Miksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Pasta powinna mieć konsystencję lekkiego puszystego kremu.