Olej lniany jest naszym przyjacielem zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Okazuje się, że olej lniany na trądzik to równie dobre rozwiązanie! Olej lniany nie przestaje zaskakiwać – to zamknięte w butelce dobro natury ma bardzo wiele właściwości, jedną z nich jest znakomity wpływ na skórę, zwłaszcza cerę problematyczną. Zawarte w oleju lnianym kwasy tłuszczowe wpływają zbawiennie na ludzki organizm. Zawarta w oleju lnianym witamina E jest w pełni naturalnym antyoksydantem, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się skóry.

Jaki jest wpływ oleju lnianego na trądzik?

 Olej lniany na trądzik
Olej lniany na trądzik

Olej lniany na trądzik to naturalna, bezpieczna i bardzo skuteczna metoda: olej lniany stosowany na zwalczanie trądziku działa zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz – warto więc go używać do smarowania skóry, jak również wzbogacić dietę o olej lniany, dodając go do sałatek lub po prostu do picia.

Olej lniany – jednak tylko taki naturalny, zimnotłoczony, nie poddawany termicznej obróbce – przywraca równowagę hormonalną, co przekłada się z kolei na upłynnienie łoju, uelastycznienie skóry i regulację rogowacenia. Regularne spożywanie oleju lnianego hamuje również aktywność enzymu 5-alfa-reduktaza) odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu. Wszystkie te procesy możliwe są dzięki zawartym w oleju lignanom lnianym, które jako jedne z nielicznych substancji występujących naturalnie w przyrodzie mają zdolność regulacji poziomu hormonów w ludzkim organizmie.

Olej lniany – stosowanie na zewnątrz

Wiele osób obawia się stosowania oleju lnianego ze względu na jego oleisty charakter, co mogłoby powodować nadmierne przetłuszczenie się skóry czy też powstawanie zaskórników. Nic bardziej mylnego. Dobrej jakości olej lniany nigdy nie spowoduje zaskórników, a wręcz przeciwnie, ochroni nawet bardzo wrażliwą i podatną skórę przed ich powstawaniem. Olej lniany jest jednym z najlepszych do smarowania twarzy i skóry – doskonale się wchłania, pięknie pachnie, świetnie nawilża i wygładza skórę. Od stuleci stosowany był do przyspieszania gojenia ran i w stanach zapalnych skóry.

Olej lniany można nakładać bezpośrednio na skórę lub zmieszać z kosmetykiem – na przykład z pantenolem, kwasem hialuronowym lub serum do twarzy. Najlepiej nakładać olej na lekko wilgotną twarz (wystarczy spryskać wodą), a następnie delikatnie wmasowywać w twarz aż do zupełnego wchłonięcia.

Olej lniany – stosowanie wewnętrzne

Olej lniany równie dobrze jak z zewnątrz, działa na nasz organizm od wewnątrz. Wystarczy około 2 łyżek dziennie – możesz wypić je bez dodatków, dodać do sałatki lub jogurtu. Olej lniany najlepiej wchłania się z nabiałem, dlatego też warto skorzystać z przepisu pionierki diety lnianej, doktor Budwig, która była autorką tzw. diety Budwig. Po dziś dzień dieta budwigowa uważana jest za antyrakową alternatywę dla osób, które cenią sobie terapie naturalne.