Domowe kosmetyki z olejem z wiesiołka – na co zastosować?

Wiesiołek, a tym samym także olej z wiesiołka ma wiele zastosowań. W wielu źródłach nazywany jest naturalnym źródłem zdrowia i urody.  Istnieją uzasadnione opinie, że stosowanie oleju z wiesiołka jest bardzo korzystne przy alergiach skórnych i pokarmowych – pomaga organizmowi dużo łatwiej znosić nieprzyjemne objawy towarzyszące alergiom. Uchodzi za źródło odporności, młodości, jak również poprawia płodność. Jest bogaty w witaminę F, fosfolipidy i sterole roślinne oraz NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).

Olej z wiesiołka można stosować bezpośrednio na skórę lub komponować z niego własne domowe kosmetyki. Znakomicie nawilża i odżywia skórę – nadaje się do każdego jej typu, jednak nie u każdej osoby można spodziewać się spektakularnych sukcesów. Co ciekawe, poleca się go również osobom z cerą tłustą, ponieważ jego działanie bardzo dobrze reguluje pracę gruczołów łojowych. Jak przygotować domowe kosmetyki z zimnotłoczonym olejem z wiesiołka?

Maseczka odmładzająca z olejem z wiesiołka

Wiesiołek od wieków słynie jakie roślina o wielu zastosowaniach. Jednym z jego ogromnych atutów są właściwości ‘odmładzające’. Polecamy prosty przepis na maseczkę z oleju z wiesiołka, którą można przygotować w zaciszu domowym. Do przygotowania maseczki potrzebne będą: olej z wiesiołka, miód, jogurt, mąka ziemniaczana i olej słonecznikowy. W miseczce wymieszaj łyżkę stołową oleju z wiesiołka, łyżkę naturalnego miodu (to ważne, aby nie był to miód sztuczny), 2 łyżeczki jogurtu naturalnego bezsmakowego, łyżkę stołową mąki ziemniaczanej (skrobi) i 1 łyżeczkę oleju słonecznikowego (dowolnego). Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać – mikstura powinna mieć gęstość śmietany. Maseczkę powinno się nakładać na wymytą i osuszoną twarz, następnie pozostawić na około 20-25 minut. Maseczkę po tym czasie należy usunąć, delikatnie ściągając ją wacikiem lub nawilżoną szmatką, a następnie przepłukać twarz ciepłą wodą. Taką maseczkę należy stosować przynajmniej raz w tygodniu.

Maseczka nawilżająca z olejem z wiesiołka

Do przygotowania tej maseczki potrzebne będą następujące składniki: olej z wiesiołka, dojrzały banan, miód, kawa mielona. W miseczce łączymy dużą łyżkę oleju z wiesiołka, pół rozdrobnionego i rozgniecionego, bardzo dojrzałego banana, łyżkę naturalnego miodu i 1 łyżeczkę kawy mielonej. Wszystkie składniki delikatnie ze sobą mieszany do uzyskania jednolitej „papki”. Przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na około 30 minut. Po tym czasie twarz myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą.