Olej lniany na włosy

Olejowanie włosów staje się coraz popularniejsze – i są ku temu dobre powody. Olejowane włosy są zdrowsze, mocniejsze, ale co najważniejsze – zjawiskowo piękne. A wszystko to dzięki naturalnym zimnotłoczonym olejom roślinnym, które są zupełnie naturalne i bezpieczne.

Olej lniany zaliczany jest do jednych z najlepszych olejów do olejowania włosów.  Jest to wyjątkowy tłuszcz roślinny, który charakteryzuje się unikalnymi właściwościami. Po pierwsze – zawiera najwięcej spośród wszystkich dostępnych olejów kwasów tłuszczowych – bo nawet 90% NNKT, z których najważniejsze są omega-3 i omega-6, a które w oleju lnianym występują w doskonałych proporcjach. W sklepach dostępne są zarówno oleje zimnotłoczone, jak i rafinowane. Oleje tanie, w plastikowych butelkach, rafinowane i oczyszczone nie nadają się do olejowania włosów. Owszem, można nanieść taki tłuszcz na skórę włosów i głowy, ale nie przyniesie to zamierzonego rezultatu.

Olej lniany na włosy – jak stosować?

Można go używać zarówno na końcówki, jak i do skóry głowy. Najlepiej stosować go na noc  – warto posmarować nim całe włosy (lekko zwilżone), a następnie rano umyć. Dla osób z długimi włosami zaleca się olejowanie włosów na całej długości wraz ze skórą głowy, w którą delikatnie wmasowujemy olej. Długie włosy dobrze jest następnie ułożyć w warkocz – pod głowę można podłożyć ręcznik, aby nie przetłuścić pościeli. Rano głowę należy delikatnie umyć i wysuszyć. Taki zabieg należy powtarzać przynajmniej 2 razy w tygodniu – poprawa kondycji włosów będzie już po kilku zastosowaniach, ale najbardziej spektakularne efekty osiągniemy po 2-3 miesiącach.

Jeśli nie masz czasu na poranne mycie głowy, nałóż na włosy olej ok. 45 minut przed prysznicem (kąpielą) i zawiń na głowie ręcznik lub nałóż czepek. Po tym czasie dokładnie umyj głowę delikatnym szamponem bez parabenów (przynajmniej 2 spłukania) i wysusz normalnie.

Olej lniany na końcówki

Jeśli Twoim włosom towarzyszy skłonność do puszenia się, a końcówki rozdwajają się, stosuj codziennie kilka kropel oleju lnianego na końcówki włosa. Złap włosy (najlepiej spięte w „koński ogon”) i wetrzyj w ich końcówki odrobinę oleju – nie za dużo, aby ich nie przetłuścić. Włosy będą gładkie, lśniące, ale bez wrażenia tłustych. Po akim zabiegu  spokojnie możesz funkcjonować do następnego mycia włosów.

Olej lniany dla panów

Olejowanie skóry głowy polecane jest również panom mającym problem z łysieniem i zbyt wolnym porostem włosów. Zaleca się olejowanie skalpu – wcieranie oleju w skórę głowy przez kilka minut i następnie pozostawienie warstwy oleju na skalpie przez około 45-60 minut, bezpośrednio przed kąpielą.  Zawarty w nasionach lnu, z którego tłoczony jest olej lniany, kwas alfa-linolenowy bezpośrednio hamuje działanie enzymu 5-alfa-reduktaza, który odpowiada za przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu.

Na jakie włosy olej lniany?

Najlepszy będzie dla włosów wysokoporowatych, ale sprawdzi się na większości typów włosów. Tak naprawdę nie ma reguły, mówiącej o tym, że każdej osobie z danym typem włosa pomoże. Warto jednak spróbować i poczekać na rezultaty. Niemniej jednak, wśród osób regularnie olejujących włosy olej lniany cieszy się – obok kokosowego, który jest tuż za olejem lnianym – największym uznaniem.

Olej lniany na włosy stosowany „od środka”?

Również dieta bogata w olej lniany i siemię lniane ma istotny wpływ na kondycję i wygląd naszych włosów i skóry. Zawarte w oleju lnianym nienasycone kwasy tłuszczowe odżywiają skórę nawilżając ją, i dodając  witalności i energii. Regularne picie naturalnego oleju lnianego przyspiesza również wzrost włosa i płytek paznokci. Ponadto, olej lniany wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości – na pewno jego obecność w naszej diecie wyjdzie nam na korzyść.

Jakie plusy ma stosowanie oleju lnianego na włosy?

  • Piękne, zdrowe i lśniącve włosy
  • Olej lniany przyspiesza wzrost włosów
  • Pielęgnuje skórę głowy