Olej lniany na zaparcia

Olej lniany oraz produkty będące pochodną siemienia lnianego (mielone siemię lniane, parzone siemię lniane, ziarna siemienia, olej lniany, mąka lniana) od wielu lat stosowane są u pacjentów mających problem z wypróżnianiem. Olej lniany na zaparcia to receptura, którą znały nasze pra pra babcie i doskonale wiedziały, dlaczego siemię lniane powinno być obowiązkowym elementem diety w każdym domu.

Siemię lniane, a tym samym również i olej lniany pozwala nie tylko poprawić ogólną kondycję organizmu, ale i  chroni go przed zapadaniem na różnego rodzaju schorzenia.  O dobroczynnych właściwościach oleju lnianego wiedział już ‘ojciec medycyny’, Hipokrates, który używał u swoich pacjentów lnu, lecząc nim biegunki, bóle brzucha i stany zapalne jelit.

Jak działa olej lniany na zaparcia?

Olej lniany, podobnie jak same ziarna (a w zasadzie nasiona) lnu, ma zbawienny wpływ na cały układ pokarmowy człowieka. Zawiera bardzo dużo błonnika, dzięki czemu reguluje właściwą konsystencję stolca, co ułatwia wypróżnianie i sprawia, że jest ono bardziej regularne.

Olej lniany i  zawarte w nim substancje chronią jelita, otaczając je warstwą  śluzu, który pokrywa światło jelita na całej długości, stolec z łatwością pokonuje drogę z jednego odcinka do drugiego, finalnie nie powodując uczucia dyskomfortu przy okazji wypróżniania. Co najważniejsze, strawione treści nie zalegają w jelitach, a człowiek nie ma problemów z zaparciami. Ponadto, zawarte w oleju odżywcze substancje i mikroelementy regenerują błonę śluzową całego przewodu pokarmowego i stanowią niejako ochronną barierę przed mikrobami, wirusami, bakteriami czy grzybami.

Nie tylko w jelitach

Olej lniany na zaparcia działa nie tylko bezpośrednio w jelitach. Reguluje procesy trawienne i ma – podobnie jak mięta – działanie rozkurczowe i źółciopędne. Zawarte w oleju lnianym lignany oraz sterole roślinne, jak również NNKT sprawiają, że układ pokarmowy działa bez zarzutu.