Dlaczego dieta Budwig nie zawsze skutkuje?

Dieta doktor Budwig wśród wielu osób budzi różne opinie. Zdecydowana większość to zwolennicy i osoby, które wypróbowały na sobie dietę i podstawowe składniki diety czyli olej lniany, olej kokosowy i biały ser twarogowy w stosowaniu długofalowym. Oczywiście, zastosowanie diety nie oznacza 100% wyleczenia z nowotworu czy też innego schorzenia, jednak znacząco poprawi kondycję organizmu i pomoże mu zwalczyć choroby i infekcje.

Choć sama doktor Budwig nazywała swoją dietę antyrakową, nie wolimy nazywać ją po prostu dietą olejowo-białkową, która poprawia stan zdrowia pacjentów z licznymi schorzeniami. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zastosowanie kwasów tłuszczowych w diecie człowieka. Należy jednak przestrzegać nie tylko diety, ale i licznych zaleceń związanych z aktywnością fizyczną, pogodą ducha, optymizmem wewnętrznym. Dieta doktor Budwig to coś więcej niż jadłospis bogaty w potrawy oparte na oleju lnianym czy twarogu – to cały system funkcjonowania! Choć oficjalnie mówi się o diecie, raczej można zalecenia doktor Budwig nazwać sposobem na życie, gdyż jest to coś  więcej niż tylko dieta.

Wśród osób negatywnie wypowiadających się w temacie diety doktor Budwig, najwięcej oskarżeń kierowanych jest pod adresem złych surowc ów lub też oleju – a że nie działa, a że niesmaczny itd.

Niepowodzenie diety doktor Budwig zależne od złej jakości oleju lnianego

Olej lniany w diecie dr Budwig odgrywa kluczową rolę. To właśnie od jakości oleju zależy jej powodzenie lub porażka. Olej lniany do diety budwig powinien być olejem ekologicznym, wysokolinolenowym, który tłoczony jest z najwyższej jakości ekologicznego surowca (siemię lniane), które uprawiane było w ekologicznym gospodarstwie (tj. w takim, gdzie na każdym etapie rozwoju siemienia sprawowana była kontrola, a ziarna, a  finalnie także rośliny nie miały styczności z metodą GMO. Olej do diety doktor Budwig, zwany również budwigowym, to źródło kwasów tłuszczowych omega 3 – musi być więc tłoczony z tradycyjnych odmian lnu oleistego – tylko taki olej będzie olejem wysokolinlenowym (czyli takim, który zawiera bardzo dużo kwasu gammalinolenowego).

Ponadto w związku z tym, że w diecie budwigowej olej lniany powinien być spożywany codziennie, należy używać wyłącznie świeżego oleju lnianegoPrawidłowy i pełnowartościowy olej lniany to taki olej, który został wytłoczony na zimno (w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni), który nie został oczyszczony i nie był filtrowany (taki olej, który nie przechodzi tych procesów jest bardziej gęsty i wartościowy). Olej powinien być zapakowany fabrycznie do butelki z ciemnego szkła i zapakowany do lodówki. Zarówno producent jak i konsument powinni przechowywać go w lodówce. W czasie dobrze zorganizowanej wysyłki ( w paczce z termoizolacją) w ciągu 2-3 dni olej nie utraci swoich walorów. Po otrzymaniu paczki klient powinien przechowywać olej lniany w lodówce maksymalnie do dwóch miesięcy, jednak jeśli stosuje się do zaleceń diety dr Budwig, to olej lniany tak długo u niego nie będzie stał bezczynnie.

Na sklepowych półkach znaleźć można coraz częściej olej lniany pakowany do plastykowych butelek – taki olej nie nadaje się do diety dr Budwig, ponieważ jest to olej rafinowany, oczyszczony, produkowany w otoczeniu wysokiej temperatury – nie posiada on takich walorów prozdrowotnych jak olej tłoczony na zimno. Nie należy się więc dziwić, że dieta nie zadziała, jeśli wybierzemy tani olej w plastikowej butelce, który tak naprawdę jest imitacją zdrowego ekologicznego oleju lnianego tłoczonego na zimno. Nawet gdyby olej lniany był wytłoczony na zimno, a trafiłby do plastykowej butelki, momentalnie utracił by swoje właściwości, ponieważ kwasy omega 3 błyskawicznie rozkładają się pod wpływem światła.

Wybór produktów nie-ekologicznych

Jedną z najważniejszych i priorytetowych zasad diety doktor Budwig jest wybieranie produktów ekologicznych, najlepiej takich, które nie były poddawane żadnej obróbce, a jeśli już musiały być poddane, to minimalnej. Osoba, która zdecydowała się na dietę doktor Budwig powinna bezsprzecznie stosować się do zaleceń Johany Budwig – pomóc w tym może szereg zaleceń, które przygotowała sama doktor Budwig. Należą do nich następujące „przykazania”:

  • Kategoryczny zakaz spożywania cukru innego niż ten pochodzenia owocowego (jeśli jemy owoce, trudno byłoby pozbyć się z nich cukru – owoce są wskazane i dozwolone, jednak z umiarem)
  • Kategoryczny zakaz spożywania innych tłuszczy aniżeli olej kokosowy i olej lniany (oraz ich mix – tzw. oleolux).
  • Kategoryczny zakaz spożywania mięsa z niewiadomego źródła – wybieramy tylko mięso pochodzące od zaufanych certyfikowanych dostawców, najlepiej z eko-gospodarstw i ferm
  • Kategoryczny zakaz spożywania produktów przetworzonych – spożywamy wyłącznie potrawy przygotowywane ze świeżych składników.
  • Obowiązkowo przed każdym posiłkiem należy spożyć przynajmniej pół szklanki wody bądź pół szklanki samodzielnie wyciśniętego soku z owocu lub warzywa.
  • Należy spędzać jak najwięcej czasu na wolnym powietrzu – aktywność fizyczna, niezależnie od intensywności jest bardzo wskazana.

Sukces z dietą doktor Budwig

Sukces jest możliwy i wysoce prawdopodobny dla wszystkich tych, którzy po pierwsze stosują prawidłowej jakości oleje lniane i oleje kokosowe, oraz po drugie stosują się do wszystkich wyżej wymienionych zaleceń. Bardzo ważne jest naturalnie również pozytywne nastawienie, które tak naprawdę jest kluczem do sukcesu. Brak wiary w skuteczność diety i jej efekty jest najczęstszym powodem zarzucania diety oraz przerywania jej – efekty nie pojawią się od razu – dieta doktor Budwig jest dietą długofalową, a na jej efekty trzeba nieco poczekać. Warto zastosować się do diety doktor Budwig, ponieważ jest to szereg zmian, które z pożytkiem możemy wprowadzić do naszego życia w dowolnym momencie. Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem diety doktor Budwig wybrać się na wizytę do swojego lekarza, zrobić komplet badań i skonsultować się przed rozpoczęciem diety.