Ostropest plamisty to niezwykle ciekawa roślina,  z nasion której otrzymujemy cenny olej. Olej z ostropestu może być z powodzeniem stosowany zupełnie profilaktycznie, bowiem jego spożyw
anie nie niesie ze sobą negatywnych skutków ubocznych. Owoce ostropestu zawierają bardzo cenną substancję czynną, którą jest sylimaryna.  Sylimaryna to mieszanina flawonolignianów.  Sylimaryna od wieków znana jest ze swych właściwości ochronnych – chroni wątrobę przed uszkodzeniami, zarówno metalami ciężkimi, alkoholami jak i niewłaściwymi tłuszczami.

Olej z ostropestu na wątrobę i żołądek

Olej z ostropestu, dzięki zawartości sporej ilości sylimaryny, wykazuje silne działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Dieta bogata w ostropest pomoże uchronić się przed kamieniami żółciowymi, wspomoże pracę wątroby i wzmocni jej wydajność. W czasie kuracji u osób cierpiących na wirusowe zapalenie wątroby czy też inne zmiany chorobowe zaleca się wzbogacanie diety o olej z ostropestu, który pomoże przy stanach zapalnych i złym samopoczuciu. Ostropest wykazuje również działanie odtruwające i ochronne.

Olej z ostropestu a układ pokarmowy

Poza ogromnym wpływem oleju z ostropestu na wątrobę, olej ten pozytywnie wpływa na cały układ pokarmowy – pozwala regulować wypróżnienia, ma również działanie przeciwzapalne. Dzięki diecie bogatej w olej z ostropestu, nasz układ pokarmowy będzie chroniony, a nam towarzyszyć będzie wyłącznie dobre samopoczucie. Podawanie ostropestu pomaga również gdy chcemy uniknąć nieprzyjemnych skutków przejedzenia – ochroni nas przed wzdęciami i kolkami.

Olej z ostropestu w walce z cukrzycą II stopnia

Olej z ostropestu może okazać się zbawienny także dla osób cierpiących na cukrzycę II typu – dzięki diecie w której znajduje sie olej ostropestowy można skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi. Dzięki włączeniu oleju z ostropestu do diety, nie będziemy obciążać organizmu dodatkowymi środkami farmakologicznymi.

Pozostałe schorzenia a dieta bogata w olej z ostropestu

Olej z ostropestu znajduje również zastosowanie w przypadkach ciężkiego bólu głowy i migreny. Ponadto dzięki substancjom zawartym w oleju z ostropestu, rany i problemy skórne znikają zdecydowanie szybciej.

Olej z ostropestu, który może być stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie ma wiele zastosowań. Pomoże przy takich schorzeniach takich jak:

– nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, problemy z drogami żółciowymi
– problemy z dziąsłami, jamą ustną
– nieprawidłowy poziom cholesterolu
– problemy z układem trawiennym
– problemy ze wzrokiem
– problemy z układem krwionośnym
– problemy z układem odpornościowym
– problemy skórne takie jak egzema, świerzbiączki, nadmierne rogowacenie
– oparzenia skóry i niewielkie ranki